מקום לנשימה | אסתי אור ים   

נשימה הינה זכותנו הטבעית, והיא מלווה אותנו מלידה עד מוות. קרובה ואינטימית, אך גם נשכחת ומובנת מאליה.
נשימה הינה הגשר העדין המחבר גוף-לנפש. היא מושפעת ממערכת היחסים גוף-נפש, וגם יכולה להשפיע עליה.
היא הצורך הראשון הבסיסי שלנו כיצורים חיים, וגם כלי עדין מאין כמוהו להנחיית התבוננות פנימית מעמיקה. וכלי טיס אל מצבי תודעה מיוחדים.
היא יכולה להיות קטנה, גדולה, איטית, מהירה, רצופה או מקוטעת – היא שם.

נשימה הינה זכותנו הטבעית, ומטבעה היא זורמת, מעניקה אנרגיה ומנקה פסולת עבור תהליכי החיים. אך פעמים רבות מאד החיים משבשים את הנשימה הטבעית המיטבית,
ומלבישים עליה דפוסים מגבילים ומחניקים.
אך אם כולנו נידונים לנשום משך כל חיינו, כדאי שהנשימה 'תבוא לנו בקלות'. ואכן - ניתן ללמוד מחדש ולהפנים דפוסי נשימה משוחררים.

סדרות הלימוד שפיתחתי "מקום לנשימה", מלמדות על הפיזיולוגיה של הנשימה
הטבעית, הסיבות לשיבושי נשימה, הקשר בין יציבה נשימה תנועה, הקשר בין גוף לנפש דרך הנשימה – כשילוב תיאוריה והתנסות.
הלימוד מאפשר לאנשים לפתור בעיות נשימה, לנשום באופן יעיל יותר, ללא מאמץ, ולהתחיל ליהנות מתהליך הנשימה הטבעית. זו מתנה ראויה עבור כל אדם, בכל גיל ומצב בריאותי.  אפשר להתחיל מהמאמרים על הנשימה ולנסות לישמם בבית.

נשימה ויוגה
היוגה הכירה בחשיבות הנשימה לכל רבדי הקיום, כבר לפני אלפי שנים. תאור מתוך הכתבים העתיקים של היוגה מספר: מתוך הבריהדראניאקה אופאנישד:
החושים התנצחו ביניהם מי עדיף. הלכו אל ראש האלים -ברהמן ושאלו מי העשיר והחשוב בינינו? ענה להם: זה שבהעדרו יסבול הגוף ביותר – הוא החשוב והעשיר (מעניק) מכל. הלשון (דיבור) נעדרה שנה. כשחזרה שאלה איך הסתדרתם בלעדי? ענו יתר הכוחות: כמו אילמים. לא דיברנו אך נשמנו עם הנשימה, ראינו בעיניים, שמענו באוזניים, ידענו בהכרה, התרבינו עם הזרע וכך חיינו.
הלשון חזרה לגוף, והעיניים עזבו... וכך כל כח בתורו. (אפילו ההכרה שבהעדרה היו האחרים כשל טיפש.)
כאשר הנשימה עמדה לעזוב זינקו יתר הכוחות ואמרו – אל תעזבי, לא נוכל לחיות בלעדייך."

היוגה פיתחה דרכי שליטה בכוח החיים – פרנהיאמה דרך נשימות יחודיות למטרות פסיכופיזיות מסוימות, כהעצמת אנרגיה, הרפיה וריכוז , כהכנה למדיטציה. חלק מהנשימות מתורגלות עד היום. הבסיס לתרגולים המיוחדים הוא הכרת הנשימה הטבעית, הסרת מחסומים ממנה, ושילובה בתנוחות ותנועות היוגה כשלמות אחת.

   

  
נשימה וריפוי
נשימה תומכת בכל תהליכי החיים, וכך גם בתהליכי הריפוי. נשימה עוזרת לסלק פסולת המפריעה לבריאות, מעצימה אנרגיה, ומשרה שלווה. כל אלה חשובים כבסיס לריפוי ובריאות.
כאשר נוגעים ברגש – הנשימה היא ידידת הנפש שלנו. הנשימה מכילה ומאפשרת מפגש עם כאב רגשי, ויסות והקלה. בעוד שמצבים רגשיים סוערים, מתוחים או כואבים, משפיעים מאד בכיוון צמצום הנשימה, הרי שנשימה מודעת ופתוחה מרגיעה מצבים אלה.
לימוד היעזרות בנשימה לטיפול עצמי ולעזרה בסיסית עבור אחרים, הינו חלק מסדרות "מקום לנשימה", וכן חלק מההנחיות למטופלים.
טיפול בנשימה כולל עזרה בתיקון דפוסי נשימה משובשים בשל סיבות פיזיולוגיות, נפשיות, או שילוב שלהן. הטיפול אינו במקום טיפול רפואי, אלא תומך ומרחיב את היכולת האישית לנשום גם במצבים של מגבלה.

בתוך תחום טיפול בנשימה מצויה שיטת טיפול גוף-נפש שלמדתי ואני מטפלת בה: נשימה מעגלית, ריברסינג – rebirthing – לידה מחדש.
ריברסינג היא כניסה עדינה ועמוקה אל הנפש , אל הגוף הרגשי דרך שער הנשימה.
נשימת ריברסינג עוזרת במנעד רחב של נושאים וקשיים מבריאות פיזית, דרך הרגש ועד אתגרי החיים. היא תורמת לריפוי ו/או להתפתחות אישית.היא משתלבת היטב בצד טיפול בריאותי גופני/נפשי קונבנציונאלי, ומתאימה לאנשים רבים. 
טיפול הריברסינג איתי הוא פרטני, במפגשים שבועיים של שעה וחצי, באווירה שקטה ורגועה.

עוד על ריברסינג בדף טיפול.

 

 

דף הבית אסתי אור ים יוגהמדיטציה | נשימה | טיפול | צור קשר 

© כל הזכויות שמורות למקום לנשימה - אסתי אור ים | 054.6405604 | estioryam@gmail.com

Tivonet