מקום לנשימה | אסתי אור ים

סינפסה

שלום וברכת שנה טובה לכל קורא.

שנה חדשה ורגע לפני... כמה יקרים הרגעים הללו, שבין לבין.
כל שנה אני חוזרת אליהם מחדש. הפעם התנגנה לי המילה סינפסה,
הקשבתי.

סינפסה היא מושג מוזר. פרוש המילה [מיוונית] הוא לחבר, לחבק יחד, אך המושג מיוחס לפער – לרווח הזעיר שמפריד בין תאי העצבים, ודווקא מונע חיבור מלא והולכה תקשורתית ישירה.
[ואולי, כל המשמעות של לחבר ולחבק נולדת מתוך הפער.] פעמים רבות הנטייה שלנו היא לנסות לגשר מהר על פערים, לעבור אל הגדה השנייה, ולהמשיך. גם מערכת העצבים שלנו מצאה דרך לגשר בין תאי העצב, [בעזרת מוליכים כימיים.] אך מה יקרה אם נשתהה מעט ונתבונן אל אותו מרחב?
אכן, רבים בינינו כבר מכירים בערכה של השתהות, הפוגה, רגיעה, יציאה לחופשה, לחיות את הרגע... רבים גם עובדים בפרך כדי להגיע אל רגעי הרוגע. אלא שלא פעם, אין רואים קשר בין אותם זמנים מבורכים של עצירה, לבין הזרימה/מרוץ השוטפים, אלא כאיזון וויסות לחץ.
התבוננות יותר ממוקדת אל המרחב הסינפטי, מגלה כי בגופנו, מרווח זעיר זה הוא שדה של אפשרויות ושינויים, בזמן ובמרחב. באופן אחד, הסינפסה היא המאפשרת הגברה/עוררות של המסר העצבי, או עיכוב שלו...כלומר סוג של בחירה וגמישות בהיענות למה שיש. באופן נוסף המרווח מאפשר פתיחות, קליטה ותקשורת מכיוונים רבים. כל זה ישפיע על המשך התהליך העצבי, החש והמגיב.
כשאנחנו שוהים במרחב סינפטי בחיינו – רגעי מעבר בין יום ללילה בזריחה או בשקיעה, ימי מעבר בין עונות ושנים, כמו עכשיו, או הרווח בין השאיפה לנשיפה, אנחנו לא רק מגלים את יופיו ועוצמתו של הרגע הזה, אלא גם מאפשרים חיבור נכון, ללא מחיקה וללא היאחזות , בין מה שהיה ונעשה לבין מה שיהיה. חיבור מתוך חופש.
לפעמים זה מפחיד. כמו שאולי מרגיש המסר העצבי העדין כשעליו לעבור דרך הסינפסה....

הגעתי אל הקצה!
עכשיו -
לתת אמון!
להתפזר בחלל האינסופי,
והזהיר בין הדברים.
ולהיאסף שוב,
אל האפשרויות הנולדות...

גם אני עברתי הקיץ שינוי ומעבר. כעת אני שוהה בתפר שבין המקומות והזמנים, ומרגישה איך נובעות מהמקום הזה אפשרויות לימוד רבות עבורי ועבור מי שרוצה להצטרף.

דף הבית אסתי אור ים יוגהמדיטציה | נשימה | טיפול | צור קשר 

© כל הזכויות שמורות למקום לנשימה - אסתי אור ים | 054.6405604 | estioryam@gmail.com

Tivonet