מקום לנשימה | אסתי אור ים

קיץ ויוגה

הקיץ הזה ניסיתי לחקור את הקיץ עצמו, כפי שהוא מורגש ונחווה אצלי, אצלנו.

שמעתי הרבה מסביבי "אין לי כח...הקיץ, החום"

הרגשתי בתוך עצמי שבעיקר אין בי כח למהלך הרגיל של "תקתוק תוכניות". קשה לחשוב על שלל דברים מהעבר ולעתיד. דברים נשמטים ממוחי כאילו בכוונה... יכולתי להרגיש חסרת-אונים, אבל - המוח רוצה לנוח, להתערסל קצת. מה רע? – זה אפילו טוב, עד מאד.

ערב אחד יצאתי החוצה, הרגשתי את אויר הלילה הנעים על עורי, והבנתי שהקיץ מבקש משהו משלו. זו לא רק עונה של "להעביר אותה". ניתן להתמסר למצב של להיות עם ילדים, נכדים, חברים, אבטיח...משהו יותר שבטי ופשוט. משהו שאנחנו שוכחים להכניס למערכת הרגילה שלנו.

נדמה לי כי המאבק בנטייה טבעית זו, הניסיון להמשיך "כרגיל" מעייף אותנו.

אחד הדברים שהתחלתי לחקור הקיץ הוא איך לתרגל יוגה באופן שהולם את העונה. גיליתי שלא הקלה סתמית במאמץ היא התשובה. העמקה בתנוחות תוך השקטת התודעה המתבוננת – מקררת את ההוויה שלנו גוף-נפש יחד. שמחה על גילויי הצעתי סדנה של cool-yoga – אך הקיץ הוא קיץ עם שיעוריו עבורי, וסדנה זו נמסה והתפוגגה, בצחוק משחרר, כי אני יודעת שגילויים אלה ישאו פרי גם בעונות אחרות.  

 

המילה קיץ גם מסמנת קץ.

נהוג לחשוב על היטהרות לקראת שנה חדשה כפעולה 'נקייה'. אנו מדמים רחצה וצחצוח.

לא זיעה, ולא פיח של שריפה. אבל...

בפרקטיקה הקלאסית של היוגה ישנו מרכיב הנקרא טפס. פירושו הוא העלאת האש הפנימית

[גופנית ונפשית] דרך מאמץ התרגול, דרך התמודדות עם קשיים באופן מודע, דרך מה שנראה לפעמים כסיגוף – כל זאת כדי לטהר את הגוף משאריות, ואת הנפש מדפוסים המסתירים את העוצמה והעצמי שבפנים. תהליך שברובו אינו סילוק [והתנכרות למי ומה שאני] אלא התמרה.

טפס כרוך גם במוכנות שלנו להתבונן במה שנגמר, לכבד את הפרידה, אף לכאוב אותה לפעמים, לפני שאנו רצים להתחלה חדשה. בקיץ זה לקחתי חלק, עם חברי המטפלים בריברסינג, בסדנה בנושא זה בים המלח, בהדרכת מורתי אילנה דגני. זה לא פשוט, לא פוטוגני, זה חשוב. משהו לשים לב אליו .

איזון זורם כל הזמן בין עליית השפע הקיצי - פרי, עסיס, הנאות, לבין סיומים של קוצים ואבק. אפילו אין צורך להתאמץ לאזן, רק להיות ולהתבונן במה שקורה ממילא.

 

ו...עוד מעט זה יו-אט עוד אל הרווח שבין הסוף להתחלה...המרחב הריק שמוליד את ההתחלות.

אני לא באמת יודעת מראש מה ברצוני להציע לשנת לימודים חדשה, עד שלא מגיע מרווח כלשהו, שגם בו איני מתכננת אלא מחכה לראות מה ממש מתבקש וקורא כדי להתממש.

הקיץ הזה אני מתחברת והולכת אל היוגה בדרגה נוספת, פרי של השתלמויות וחקירה אישית, אשר רק מתעצמת.   מתוך כל זה אני מציעה קורסים לשנה"ל תשע"ד. ראו בדף הפעילויות

דף הבית אסתי אור ים יוגהמדיטציה | נשימה | טיפול | צור קשר 

© כל הזכויות שמורות למקום לנשימה - אסתי אור ים | 054.6405604 | estioryam@gmail.com

Tivonet